Maintenance

professional attitude | innovative solutions

MRK SERVICE offers

The successful long-term operation of any energy system is dependent on operational technical support. The company offers to perform service jobs for its clients on varying scales – starting from individual maintenance service at the client’s request through to full technical servicing of an energy plant and day-to-day operational maintenance of a complex. The list of equipment serviced by the company includes items made by globally renowned manufacturers such as Viessmann, Ygnis, Buderus, Binder, Tedom, MWM, Jenbacher, Veishaupt, Elco Klockner, Verdesis and other machinery. Gas and wood fuel boilers, power plants, biogas production facilities, pumps, automation management and boiler burners are just some examples of equipment entrusted by our clients to our company’s specialists, who can perform both technical maintenance and regulation, as well as both routine and capital repair work. Repair work is either carried out at the client’s premises or at the company’s fully-equipped repair workshop.

karodzini
rrkd

Business linestypes of services and structure

Constructions

Liela diametra dūmeju un skursteņu ražošana un pēc pasūtītāju iesniegtajiem tehniskajiem projektiem izstrādātu unikālu metālkonstrukciju izgatavošana no melnā tērauda, nerūsējošā tērauda un alumīnija.

Energy facilities

Katlumājas, elektrostacijas un kurināmā ieguves, sagatavošanas un apstrādes, siltumenerģijas akumulācijas un citas ar enerģijas ražošanu saistītās tehnoloģijas un inženierbūves

Investment projects

Galvenie investīciju projekti ir tādu energoobjektu būvniecība un ekspluatācija – energoresurss ir dabasgāze, biogāze, atkritumu poligonu gāze, koksnes šķelda un granulas, kā arī vējš un ūdens.

Piedāvājampakalpojumu veidi un struktūra

KonstrukcijasMRK SERVISS

dūmeju un skursteņu ražošana

metālkonstrukciju izgatavošana

konstrukcijas no melnā tērauda, nerūsējošā tērauda un alumīnija

Energo objektiMRK SERVISS

Katlumājas

Elektrostacijas

siltumenerģijas akumulācija

Investīciju projektiMRK SERVISS

dabasgāze,

atkritumu poligonu gāze

koksnes šķelda un granulas, kā arī vējš un ūdens

Uz drīzu tikšanos

un veiksmīgu sadarbību